Wiosenne nawożenie roślin – jak robić to właściwie?

tulips 3251607 1280

Wiosenne nawożenie roślin – jak robić to właściwie?

Rośliny powinny być dokarmiane przez cały sezon – od wiosny do końca lata lub jesieni (w przypadku nawozów jesiennych). Dokładne dawki i rodzaje nawozów zależą od potrzeb grup lub konkretnych gatunków. Jak nawozić rośliny wiosną? Co stosować? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem.

 

Stosowanie nawozów organicznych

Wiele miejsc w ogrodzie w okresie wiosennym trzeba przekopać, spulchnić i wyrównać przed wykonaniem wysiewów i nasadzeń. Dotyczy to nowo zakładanych obiektów, np. rabat, jak również warzywniaka. Jest to jednocześnie dobra okazja, aby podłoże wzbogacić o nawozy organiczne, np. przefermentowany obornik i kompost. Należy wymieszać je z podłożem, np. używając glebogryzarki. Ponadto w części warzywnika, w międzyrzędziach w przydomowym sadzie, a także w niezagospodarowanych częściach działki czy na nieużytkach warto posiać nawozy zielone i rośliny fitosanitarne. Co dzięki nim zyskujemy?

  • Nawozy zielone zwracają to co pobrały, ale jednocześnie spulchniają glebę, poprawiają jej przepuszczalność i regulują stosunki wodno-powietrze. Ograniczają ryzyko wystąpienia syndromu „zmęczenia gleby”. Są dla niej pewnego rodzaju odpoczynkiem. Zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób i szkodników. To nieodzowny element zmianowania.
  • Nawozy zielone należące do rodziny motylkowatych (bobowatych) współpracują z bakteriami brodawkowymi (Rhizobium), w wyniku czego uzyskały zdolność do wiązania azotu z powietrza. Dzięki temu wzbogacają podłoże w podstawowy pierwiastek pokarmowy.
  • Wiele roślin sprawdza się w zwalczaniu szkodników. Przykładowo gryka zwyczajna pomaga pozbyć się pędraków, a aksamitka i nagietek zwalczają chorobotwórcze nicienie glebowe.

 

Stosowanie nawozów mineralnych

Nawozy organiczne mają wiele zalet, nie działają jednak aż tak szybko i intensywnie jak nawozy mineralne. Dlatego warto korzystać także z tych ostatnich. W przydomowym ogrodzie najczęściej w ten sposób przyśpiesza się rozwój trawnika, drzew i krzewów owocowych, a także warzyw. Oczywiście nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby nawozić zieleń ozdobną.

 

Wiosną z powodzeniem można stosować jeden nawóz dla wielu różnych grup roślin. Powinien zawierać dużo azotu, który pozytywnie wpływa na wzrost i bierze udział wielu procesach fizjologicznych. Przykładem jest Ogród 2001 Nawóz Uniwersalny (NPK = 9,3-5-9,3).  Można również od razu postawić na nawozy specjalistyczne, np. do trawników. Rośliny rosnące w kwaśnej glebie, np. wrzosy czy hortensje, zawsze dokarmia się nawozami określanymi jako „dedykowane”. W tym przypadku nawóz oprócz dostarczania składników pokarmowych pomaga utrzymać prawidłowe pH gleby. Do tej grupy zalicza się m.in. Ogród 2001. Nawóz do roślin kwaśnolubnych.

 

Zasady nawożenia roślin – jak robić to właściwie?

  • Zawsze należy sugerować się dawkami opracowanymi przez producenta. Zbyt oszczędne nawożenie nie da pożądanych rezultatów, nadmierne może zaszkodzić roślinie i pogorszyć parametry podłoża. Poza tym to strata nawozu, a więc i pieniędzy.
  • Nawozów nie powinno się stosować w czasie deszczowej pogody. Nawozy sypkie i granulowane stosuje się, gdy nie ma silnych wiatrów. Granulaty lub proszki mogą przyklejać się do fragmentów roślin powodując poparzenia. Przy wietrzej pogodzie unoszą się z wiatrem, odnotowuje się straty, a przy tym mogą dostać się do oczu czy jamy ustnej (zaleca się stosować maskę i okulary ochronne).
  • Nawóz powinien być wysypany równomiernie przy roślinie. Nie można tworzyć gęstych skupisk. To często popełniany błąd.
  • Nawozy azotowe warto dzielić na dawki i stosować co kilka tygodni. Azot jest pierwiastkiem, który łatwo wypłukuje się do głębszych warstw poza obręb korzeni. Wiosną warto skupić się właśnie na aplikacji tego ważnego składnika pokarmowego.
  • Na glebach ciężkich stosuje się mniejsze dawki nawozów niż na cięższych.

 

Dzięki optymalnemu dokarmianiu rośliny będą miały energię do prawidłowego wzrostu i rozwoju. U roślin ozdobnych objawi się to atrakcyjnym wyglądem, u jadalnych – większym i zdrowszym plonem. Dlatego nie można bagatelizować nawożenia. Ważna jest regularność, a przy tym wykonywanie wszelkich innych prac, które mają na celu utrzymanie dobrych parametrów podłoża.

Polecane nawozy

Nawóz Ogród 2001 uniwersalny
Nawóz Ogród 2001 do roślin kwaśnolubnych