Pielęgnacja żywotników – jak robić to właściwie?

thuja 1077400 1920 e1622528634687

Pielęgnacja żywotników – jak robić to właściwie?

Żywotniki (Thuja) to jedne z najpopularniejszych iglaków uprawianych w przydomowych ogrodach. Są szczególnie chętnie wykorzystywane na żywopłoty. W stosunkowo niedługim czasie, po kilku latach, tworzą gęste zielone ściany i zapewniają większą prywatność na działce. Aby nie brązowiały i były cały czas atrakcyjne, wymagają opieki. Do najważniejszych zabiegów należy m.in. podlewanie i nawożenie. Jak je wykonywać?

 

Żywotniki nie należą do roślin szczególnie trudnych w uprawie i nadają się nawet dla osób początkujących. Kluczem jest zapewnienie im dobrych warunków, co ograniczy występowanie problemów.

 

Gdzie posadzić tuję, aby pięknie rosła?

 

Tuje mają różne wymagania świetlne, często zależy to od wybarwienia łusek. Odmiany przebarwiające się na złocisto i niebiesko powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, wtedy są najlepiej wybarwione. Odmiany zielone radzą sobie w częściowym zacienieniu. W cieniu tuje słabo rosną, więc odradza się sadzenia. W takim miejscu lepiej sprawdzą się cisy (Taxus). Gleba powinna być żyzna, próchnicza, umiarkowanie wilgotna o lekko kwaśnym odczynie. Wiele osób wychodzi z założenia, że żywotniki poradzą sobie w lekkich, piaszczystych, szybko wysychających glebach. W praktyce zbyt suche warunki są jednym z najczęstszych powodów brązowienia pędów, a z czasem całych roślin. Rodzaj thuja jest wystarczająco mrozoodporny i może być uprawiany na terenie całego kraju.

 

Sadzenie tui – jak i kiedy do robić?

 

Tuje z gołym korzeniem powinno się sadzić jesienią (październik) lub wiosną (kwiecień/maj). Warto je wcześniej namoczyć w wiadrze z wodą przez ok. 10 minut. Tuje z uformowaną bryłą korzeniową można umieszczać w gruncie przez cały sezon. Terminy letnie są mniej korzystne z prostego względu: młode rośliny wymagają wtedy częstego nawadniania, zwłaszcza przez kilka pierwszych tygodni. W dołkach warto umieścić odrobinę kompostu. Rośliny po posadzeniu należy solidnie podlać.

 

Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne u żywotników

 

  • Podlewanie – żywotniki wymagają podlewania w czasie susz. W przypadku żywopłotu z tui dobrym rozwiązaniem jest instalacja nawadniania kropelkowego. Rośliny należy obficie podlewać jesienią i sporadycznie zimą (w umiarkowanie chłodne, bezmroźne i bezśnieżne dni). To ograniczy występowanie suszy fizjologicznej, która objawia się na przedwiośniu lub wiosną brązowieniem łusek, pędów, a nawet całych roślin.
  • Cięcie – w razie potrzeby należy korygować pokrój tuj. U żywopłotu czasem skraca się wierzchołki. Ponadto lekko skraca się pędy, 2-3 razy w roku. Sporadycznie stosuje się cięcie sanitarne usuwając pędy suche, uszkodzone i porażone przez choroby.
  • Nawożenie – żywotniki zaleca się dokarmiać nawozami, które mają bardzo wysoką zawartość potasu, wysoką fosforu i średnią azotu. Dzięki temu krzewy mają zagęszczony pokrój, są atrakcyjnie wybarwione, tworzą silniejszy system korzeniowy i lepiej znoszą suszę. Ponadto ważne są mikroelementy, np. bor, miedź, żelazo i cynk. Połączenie makro- i mikroelementów sprawia, że rzadziej występują problemy, np. brązowienie. Dobre proporcje składników ma Ogród 2001 pod Iglaki, u którego NPK wynosi 5:9:12. Zaleca się go stosować wczesną wiosną i na początku lata. Optymalna dawka to 2×20-30g/m2.
  • Ściółkowanie – zabieg ogranicza wyparowywanie wody z gleby. W pewnym stopniu zmniejsza także wzrost chwastów, co ma znaczenie w początkowych latach uprawy tuj. Z powodzeniem można używać ściółki o lekko zakwaszających właściwościach (np. kory sosnowej, trocin i igliwia).
  • Ochrona przez zimą – u podstawy pnia warto wysypać grubszą warstwę ściółki okrywającej. Korony tuj często ściska się sznurem, aby ograniczyć zaleganie śniegu i tym samym wyginanie lub łamanie pędów.
  • Ochrona – co pewien czas warto przejrzeć rośliny w poszukiwaniu oznak chorób lub żerowania szkodników. W razie potrzeby stosuje się odpowiednie pestycydy. Profilaktycznie można używać ekologicznych preparatów. Ważne jest każde zadbanie o dobrą kondycję krzewów, m.in. przez zrównoważone nawożenie. Zdrowe i silne żywotniki są mniej podatne na zagrożenia ze strony chorób, szkodników, suszy czy mrozu.

Żywotniki to rośliny o wszechstronnym zastosowaniu w ogrodzie. Odpowiednio pielęgnowane rosną szybko i atrakcyjnie zagęszczają się. Dlatego warto poświęcić im odrobinę uwagi.

Polecane nawozy do żywotników

Nawóz Ogród 2001 pod iglaki