Odczyn gleby – o co z tym chodzi? Jak go regulować?

field 858650 1280

Odczyn gleby – o co z tym chodzi? Jak go regulować?

Sprawdzając wymagania glebowe poszczególnych roślin często napotyka się na optymalny odczyn (pH). Określa czy gleba jest kwaśna, lekko kwaśna, obojętna, lekko alkaliczna bądź alkaliczna. Można go zmierzyć miernikami, np. paskami lakmusowymi lub urządzeniem elektronicznym. Rośliny mają różną tolerancję na pH. Jeśli skrajnie odbiega od ich wymagań pojawia się problem z pobieraniem składników pokarmowych. Niektóre związki łączą się jeszcze bardziej w formy niedostępne dla korzeni roślin. W rezultacie nawet bardziej intensywne nawożenie czy dodatkowa, nieplanowana dawka nie daje oczekiwanych rezultatów. Zazwyczaj ma się problem ze zbyt niskim pH, które jest niekorzystne dla zdecydowanej większości roślin, poza kwasolubnymi. W dodatku pogarsza strukturę gleby. Jak temu zapobiegać?
Odkwaszanie podłoża – co zastosować?
PH gleby zwiększa się przez stosowanie nawozów wapniowych. Większość form zaleca się stosować jesienią i przekopywać w glebą. Dla ogrodnika wskazana jest bardziej bezpieczna forma węglanowa. Stosuje się ją m.in. zbiorze warzyw w warzywniaku. Niezależnie od tego warto stosować Dolomit. To nawóz wapniowo-magnezowy o spowolnionym, długotrwałym działaniu, odkwaszający podłoże i pozwalający na utrzymanie prawidłowego pH. Można go stosować w dowolnych uprawach – w sadzie, na trawniku, czy w rabatach kwietnych. Warto pamiętać, że wapń jest kluczowym pierwiastkiem. Wpływa m.in. na trwałość i jędrność owoców. U pomidora i papryki niedobór Ca powoduje suchą zgniliznę wierzchołkową.
Jak zakwasić glebę?
Zdarza się, że pod uprawę borówki lub innych roślin kwasolubnych należy obniżyć pH gleby. W takim przypadku najczęstszym działaniem jest przekopywanie ziemi ogrodowej w kwaśnym torfem.

Polecane nawozy

DOLOMIT