Systematyczne nawożenie róż nie tylko pozytywnie wpływa na ich kwitnienie, ale dodatkowo poprawia krzewienie, ukorzenianie oraz zmniejsza podatność na choroby i szkodniki. Oczywiście powinno być odpowiednio przeprowadzane, w przeciwnym wypadku można uzyskać rezultaty odwrotne od oczekiwanych.
Które róże dokarmiać?
Najmniej wymagające są róże parkowe i okrywowe. Natomiast największą opieką należy otoczyć róże wielkokwiatowe. Ponadto warto dokarmiać róże wielokwiatowe (dla dłuższego i obfitszego kwitnienia), a także róże pnące (m.in. dla szybszego rozwoju). Dokarmiania wymagają w szczególności krzewy uprawiane w przeciętnych, mocniej przepuszczalnych glebach.
Najważniejsze aspekty nawożenia róż
Róże zaleca się dokarmiać nawozem, który ma nieco mniej azotu, za to charakteryzuje się wysoką zawartością potasu. Dzięki temu róże lepiej krzewią się, harmonijniej rozrastają, a przy tym są mniej podatne na różne niekorzystne czynniki, w tym suszę. Taki skład ma Nawóz Ogród 2001 Do róż (NPK = 8-8-20). Róże dokarmia się 1-3 razy w sezonie, w zależności od wymagań danej grupy, żyzności podłoża i wieku roślin. Nawozów nie można stosować zbyt późno (np. jesienią), gdyż mogą zmniejszyć mrozoodporność krzewów. Unika się stosowania nawozów granulowanych (i pylistych), gdy róże są mokre. Jeśli na liściach występują oznaki niedoboru (np. przebarwienia) warto wykonać nawożenie dolistne. Działa szybciej od doglebowego.