Utrzymanie i pielęgnacja ogrodu wiążą się nie tylko z koniecznością inwestycji w rośliny, zakupu nawozów i niezbędnych narzędzi, ale także z nierzadko wysokimi rachunkami. W szczególności dotyczy to zużycia wody na naszej działce. Chociaż oczywiście trzeba wziąć pod uwagę także rachunki za prąd.
Jak więc oszczędzać w ogrodzie? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Oszczędzanie na rachunkach za wodę – najlepsze sposoby
Oszczędzanie wody trzeba zaplanować już na etapie zakładania ogrodu i przygotowania podłoża do roślin. Na działkach osadzonych na lekkich, piaszczystych ziemiach kluczowe jest ich użyźnienie, np. przez stosowanie nawozów organicznych i przywiezienie „świeżej”, lepszej jakościowo ziemi. Oczywiście wiąże się to z kosztami, ale w dłuższej perspektywie czasu jest opłacalne, a przede wszystkim korzystne dla roślin.
W ogrodzie warto część trawnika zastąpić łąką kwietną, która ma znacznie mniejsze potrzeby wodne. Rośliny zaleca się ściółkować, co zmniejszy wyparowywanie wody. Na rachunkach można oszczędzić też przez bardziej „bezpośrednie” działania. Oto kilka przydatnych porad:
- Zainstaluj podlicznik do wody ogrodowej – taka inwestycja opłaca się, jeśli zużywa się w ogrodzie dużo wody, np. na potrzeby pielęgnacji trawnika czy warzywniaka. Dodatkowy podlicznik mierzy wodę bezpowrotnie straconą i nie wymaga płacenia za ścieki. To część wewnętrznej instalacji. W pewnych warunkach zwraca się nawet po jednym sezonie.
- Rośliny podlewaj wieczorem lub rano – to ograniczy straty, a jednocześnie jest bezpieczniejsze dla zieleni (brak poparzenia od słońca – krople wody na liściach czy kwiatach skupiają światło). W dodatku podlewanie roślin w upały wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu.
- Zainstaluj systemy nawadniania – to oczywiście kolejny wydatek – inwestycja, ale może obniżyć zużycie wody nawet o 30-50%. Z reguły systemu nawadniania instaluje się na trawniku – zraszacze. Dodatkowo z technologii warto skorzystać w warzywniaku i przy zakładaniu żywopłotu. W tym przypadkach dobrze sprawdza się nawadnianie kropelkowe.
- Instalacja pojemników na deszczówkę – mogą być nadziemne lub podziemne. Warto orientować się w temacie programów ekologicznych wdrażanych w rejonie, gdyż często można otrzymać dotacje. Deszczówkę można także zbierać za darmo lub półdarmo, np. używając wszelkich dostępnych dużych pojemników. To prowizorka, ale przyjazna naturze i własnej kieszeni.
PORADNIK: Jak zaoszczędzić na nawozach bez utraty plonu?
Pielęgnacja ogrodu. Oszczędzanie na rachunkach za prąd
Rachunki elektryczne związane z użytkowaniem ogrodu zwykle nie są aż tak odczuwalne (póki co), gdyż często używa się urządzeń spalinowych, a prąd wykorzystuje głównie do oświetlenia poszczególnych części ogrodu. Oczywiście nie jest to reguła. Wiele osób wybiera na działkę sprzęt elektryczny – bo jest cichszy, łatwy w konserwacji, przyjaźniejszy naturze, a także tańszy (jeżeli chodzi o sam koszt zakupu). Dlatego warto generować oszczędności w ogrodzie także w tym aspekcie.
- Używanie solarnego oświetlenia – oczywiście we frontowej części czy przy oświetleniu drzwi wejściowych częściej korzysta się z tradycyjnych lamp. W wielu zakątkach ogrodu można jednak postawić na słabsze – mniej jaskrawe, ale tańsze oświetlenie. Może ono pełnić funkcję praktyczną – ułatwiać poruszanie wieczorem lub dekoracyjną. Sprawdza się także na balkonie. Dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oszczędzanie, jest zastąpienie tradycyjnego oświetlenia bardziej energooszczędnymi lampami led.
- Wybór urządzeń energooszczędnych – przede wszystkim warto kupować sprzęt dopasowany do własnych potrzeb z pewnym marginesem (delikatnie mocniejszy dla komfortu pracy). Często z większą mocą urządzenia wiąże się wyższy pobór energii. Warto obrać energooszczędność jako jedno z kryteriów wyboru. Dodatkowo poszczególne prace związane z eksploatacją urządzeń elektrycznych w ogrodzie czy na działce można wykonywać w godzinach obowiązywania niższych taryf.
PORADNIK: Wiosenne nawożenie roślin w ogrodzie. Jak robić to właściwie?
W ogrodzie powinno się oszczędzać, jednocześnie jednak nie można dać się zwariować. Jeśli przykładowo pragnie się posiadać na ukochanej działce oczko wodne, które generuje zużycie prądu (pompa z filtrem jest niezbędna, często przyda się także oświetlenie) i wody (dolewanie co jakiś czas) nie trzeba z tego rezygnować. Ogród to poniekąd spełnianie marzeń. A oszczędności można po prostu generować w innych elementach.