Wiosna w ogrodzie – najważniejsze prace do wykonania

Wiosna w ogrodzie to kwiaty na drzewach owocowych

Wiosna w ogrodzie – najważniejsze prace do wykonania

Wiosna. W ogrodzie to prawdopodobnie najbardziej pracowita pora w roku. Trzeba wykonać porządki, zdjąć zimowe okrycia i zająć się trawnikiem. Dużą uwagę poświęca się pielęgnacji uprawianych roślin i nowym wysiewom/nasadzeniom. Które prace są najważniejsze?

Wiosna? Czas na porządki w ogrodzie!

Wczesna wiosna w ogrodzie i na działce upływa pod znakiem porządków. Należy zgrabić stare, pozostałe liście, przyciąć stare pędy bylin, traw ozdobnych i usunąć zaschnięte rośliny jednoroczne. Z roślin należy zdjąć zimowe okrycia, np. włókninę lub chochoły ze słomy. Z drzew usuwa się (i zakopuje) pozostawione owoce, tzw. mumie. Zbiera się opadłe, suche gałęzie (a w zasadzie resztki pozostawione jesienią).

Ponadto w tym okresie można przesadzać i rozmnażać wiele gatunków, od bylin po drzewa i krzewy z gołym korzeniem. Zmiana stanowiska u bylin, które rosły przez wiele lat w jednym miejscu może pozytywnie wpłynąć na ich kwitnienie oraz zdrowotność.

Zabiegi regeneracyjne trawnika

Trawnik wczesną wiosną najczęściej wygląda źle, ewentualnie bardzo źle. Trawa wolniej budzi się do życia od innych grup zieleni. Trzeba jej pomóc w rozwoju, pobudzić do intensywniejszego wzrostu i krzewienia.

Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w tym okresie to wertykulacja i aeracja (w tej kolejności). Oprócz tego przeprowadza się wałowanie i wysiewa nasiona trawy w pustych miejscach. Na cięższych podłożach przydatnym zabiegiem jest piaskowanie (zaleca się wykonywać je corocznie). Trawnik obsypuje się 5 mm warstwo piachu. Po zakończonych pracach trawnik zaleca się dokarmić nawozem (np. stosując Ogród 2001 Nawóz do Trawników).

Nowe wysiewy i nasadzenia

Wiosna w ogrodzie to także czas nowych nasadzeń. Dotyczy to rabat, ogrodów skalnych, wrzosowisk i innych obiektów. Można zakupić gotowe sadzonki (szybszy efekt) lub nasiona (taniej).

PORADNIK: Wrzosowisko w ogrodzie. Jak je założyć i pielęgnować?

Już na przełomie marca i kwietnia można wysiewać czarnuszki, nagietki, ostróżki, gipsówki oraz maczki kalifornijskie. W połowie kwietnia wysadza się wiele gatunków roślin cebulowych i bulwiastych, m.in. mieczyki, galtanie, krokosmie, lilie i śniedki. Dużo prac przeprowadza się również w warzywniaku – od przygotowania terenu po wysiewy. Druga część wiosny to czas na sadzenie rozsady. W warzywniaku trzeba pamiętać o zmianowaniu. Każdego roku warto przeznaczyć 20-25% powierzchni na nawozy zielone i rośliny fitosanitarne.

Nawożenie roślin w ogrodzie

Dawki i rodzaje nawozów zależą od wymagań konkretnych grup roślin. Jednakże na potrzeby przydomowego ogrodu w okresie wiosennym z powodzeniem można stosować nawozy uniwersalne, zawierające dużo azotu lub posiadające zbliżone proporcje NPK. Przykładem jest Ogród 2001 Nawóz Uniwersalny, u którego NPK wynosi 9,3-5-9,3. Jest bogaty także w mikroelementy. Nadaje się do dokarmiania roślin ozdobnych i jadalnych.

Wiosna w ogrodzie. Cięcie krzewów ozdobnych

O ile większość drzew i krzewów owocowych przycina się zimą, częstym terminem cięcia roślin ozdobnych jest wiosna. Tak postępuje się m.in. z forsycją, wierzbami, budleją, różami, tawułą japońską, hortensją krzewiastą i bukietową (ale nie ogrodową).

Gatunki krzewów kwitnące wczesną wiosną przycina się dopiero po kwitnieniu. Technika cięcia zależy od gatunku. Oprócz tego zawsze trzeba wykonywać cięcie sanitarne, które polega na usuwaniu pędów suchych, uszkodzonych, przemarzniętych i posiadających oznaki choroby.

Zabiegi ochronne w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie to także obowiązkowa walka ze szkodnikami. Wiele szkodników żeruje na zieleni już na przedwiośniu. Dlatego od marca warto rozpocząć lustrację roślin w ogrodzie. W tym okresie mogą pojawić się m.in. mszyce i przędziorki. Od kwietnia żniwo wśród bukszpanów zbiera ćma bukszpanowa. Poważne zagrożenie stanowią również niewidoczne szkodniki glebowe, np. nicienie i pędraki.

WAŻNE: Dlaczego warto stosować nawozy z Tarnobrzega?

Można stosować przeciwko nim ekologiczne opryski, np. oparte na bazie pokrzywy. Chemię wykorzystuje się, gdy problem jest poważny (duże kolonie szkodników). Corocznie warto część ogródka przeznaczyć na uprawę aksamitki i nagietka. Ich korzenie wydzielają substancje, które likwidują chorobotwórcze nicienie. Ponadto przydatnym gatunkiem jest gryka. Sprawdza się jako nawóz zielony, a przy okazji niszczy pędraki.

Dokładne zabiegi zależą od specyfiki ogrodu i rodzaju uprawianych roślin. Wiosną wciąż jednak skupiamy się na porządkach i pracach pielęgnacyjnych. To czasem ciężkie, ale przyjemne zadanie. Można w końcu oderwać się od codzienności i spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu.

 

 

Polecane nawozy

Nawóz Ogród 2001 do trawników
Nawóz Ogród 2001 uniwersalny